پس از خواندن، روغن را هر 5 هزار تا عوض خواهید کرد!


روغن موتور به زبان ساده

در مورد روغن موتور گفته ها زیاد است، اینجا خلاصه و ساده به بیان چگونگی روغن موتور می پردازیم

موتور خودرو از هزاران قطعه ساخته شده که با افزایش دور موتور (درجه گاز در صفحه کیلومتر) حرکات آن به هزاران دور دقیقه می رسد.
این قطعات در جای خود محکم قرار گرفته اند و روغن موتور میان آنها روان است و هنگامی که روغن موتور عملکرد درست دارد، موتور در بهترین شرایط خود کار می کند.
روغن موتور باید خاصیت چسبندگی مناسبی داشته باشد  که در مرور زمان این خاصیت از بین می رود و استهلاک قطعات موتور بیشتر می شود.
روغن موتور در گذر زمان و همچنین آلودگی هوا و بنزین، کثیف شده و چسبندگی آن نیز از بین می رود و در صورت تداوم استفاده با عث رسوب در میان قطعات می شود و با بالا بردن اصطکاک میان قطعات، باعث می شود موتور عملکرد مطلوب خود را نداشته باشد.
(عمده تفاوت موتور نو و موتور کارکرده در همین است)

بر خلاف نظر بسیاری از کارشناسان که کارکرد روغن موتور را نزدیک به 10 هزار کیلموتر مسافت می دانند، در ایران و شهری مثل تهران با توجه به کیفیت هوا، بنزین و ترافیک، کیفیت روغن تا 5 هزار کیلومتر عمر مفید خواهد داشت و پس از آن به موتور و قطعات آن فشار وارد کرده و عمر مفید کلی موتور را به شدت پایین خواهد آورد و خرج سنگینی را به جا خواهد گذاشت.
البته این مسئله به دلیل طراحی های متفاوت موتور خودروها متفاوت است.
مثلا خودروهای چینی، ایرانی و کره ای به دلیل کیفیت پایین قطعات زودتر دچار این مشکلات می شوند و خودروهای ژاپنی که موتوری سرسخت دارند ، با وجود تمام مسائلی که در بالا ذکر شد، دیر تر به این مشکلات مواجه خواهند شد.

متاسفانه وجود روغن موتورهای تقلبی بسیار فراوان (حدود 75 درصد بازار) و همچنین اهمیت ندادن دارندگان خودرو به زمان و کارکرد روغن موتور، باعث شده عمر مفید موتور خودرو ها به شدت کاهش یافته و هر 150 هزار کیلومتر نیاز به تعمیر اساسی موتور داشته باشند که هزینه ای بسیار بالا دارند.

در پایان در نظر داشته باشید که هر روغن موتور برای هر موتور و هر موتور برای هر روغن موتور ساخته شده!!
بسیار دقت کنید که روغن موتور مناسب موتور خودروی تان را شناخته و انتخاب کنید، چراکه متاسفانه عموم کارشناسان و سرویسکار ها به دلایلی مانند  ناآگاهی، عدم اطلاع و یا سود بیشتر روغن موتور مناسب موتور را پیشنهاد نمی دهند.

معرفی بهترین روغن موتور ها در پست های آینده

#oil #oilmotor #engine #car #khodroclinic #technical
@khodroclinic

با ما در تماس باشید   33116800-021